I den kommende weekend kan du i Vamdrup både nyde en bevægende film i Vamdrup Kino eller lade dig betage af en fantastisk musikoplevelse med Lis Sørensen.
Fredag er der mulighed for at opleve den prisvindende film "HANA KOREA" i Vamdrup Kino. Filmen, som vandt Publikumsprisen på Busan International Film Festival, tager dig med på en følelsesladet rejse gennem det moderne Sydkorea som set gennem øjnene på en nordkoreansk flygtning.
Tidspunkt: Fredag 4. september 2026, kl. 19:00
Sted: Vamdrup Kino, Kinovej 1, 6580 Vamdrup
Entré: 80 kr
Lørdag kan du opleve Lis Sørensen, en ikonisk stemme i dansk musik, i en stemningsfuld udendørskoncert på Skovhøjgård. Med sange, der spænder over fire årtier, præsenterer Lis sine mest elskede hits sammen med sit fantastiske band i de vidunderlige landlige omgivelser.
Tidspunkt: Lørdag 5. september 2026, kl. 19:00
Sted: Skovhøjgård, Svanemosevej 13, 6580 Vamdrup
Entré: 185-395 kr
Uanset hvad du vælger, er der en uforglemmelig oplevelse i vente denne weekend i Vamdrup. Sæt kryds i kalenderen og tag del i en weekend fuld af kultur og kunst.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.